יינות השבוע 16/04/2016 – פאדיחות

הי בכחוס, מה קורה?

אל תשאל… עשיתי פאדיחות. חבל על הזמן. הייתי בערב עיוור של בורגון ולא הצלחתי לנחש כלום. אפילו בקבוק אחד לא! כשאמרתי קוט-דה-נואי, זה היה קוט-דה-בון. אמרתי וולניי, זה היה פומאר. כשאמרתי צעיר, היין היה בן אלף. איזה פאדיחות. עינעל אבוק. אבל אני יודע למה זה קרה.

זה קרה לי כי הייתי מנייאק בכחוס. הייתי מנייאק כי ניסיתי להפיל את החברים שלי עם יין לבן מאיזור לדואה, שכותבים את זה בכלל לדוקס. אני בעצמי לא ידעתי שיש איזור כזה בבורגון. גם אחרי שביקרתי ביקב, קניתי 2 בקבוקים ושתיתי אחד, אני לא ידעתי שיש איזור כזה. אתה מבין הבאתי להם יין שלא היה להם סיכוי לנחש. חטא ההיבריס בכחוס. אתה אמור בכלל להכיר את היבריס, לא?

אז אתה הענשת אותי. ובצדק הענשת. אמרתי פרמייה, היין היה גארנד קרו. אחד לא ניחשתי. איזה פאדיחות בכחוס. הלו? מכירים אותי פה. כמה פעמים בן אדם יכל להגיד בטעימה עיוורת “שמבול היה הניחוש השני שלי“? אי אפשר יותר מפעם אחת. ואם כבר השתמשת בקלף של “הניחוש השני”, זהו אתה לא יכול להשתמש גם ב “נשבע לכם רציתי להגיד מאו-קמוזה“.

וואלה תאמין לי, מזל שאחרי כמה כוסות אף אחד כבר לא זוכר כלום. שיכורים. אבל אני זוכר בכחוס. אני זוכר. לא נרדם בלילה. לא נורא יש ימים כאלו. גם מסי מחמיץ מ2 מטר. אבל לפחות מזל שהיין היה טוב השבוע, בכחוס. איזה כייף זה יין טוב, הא? הכי כייף בעולם. עינעל דינעק. היה שבוע עם יין טוב בכחוס. סחתיקה עלייך.

דומיין נטופה 2013 גליל תחתון – תקשיבו לי ותקשיבו לי טוב. זהו אחד היינות הישראלים המוצלחים ביותר שטעמתי לאחרונה. בלנד של סירה ומורבדרה שבילה (תודה לאל רק) 7 חודשים בחביות. האיזון ביין הזה יוצא מן הכלל. הוא מאופק. לא מתפרץ. לוקח את הזמן שלו ומתפתח בכוס. הכל יופי במקום. כן הוא קצר. כן הוא יחסית רזה. אבל הוא מנגן נפלא. שילוב של פרי נהדר, חומציות טובה ואפילו מעט אנימליות במקומות הנכונים, מכניסים את היין הזה לליגה של הגדולים. נמכר כרגע 2 ב 100 בטיב טעם. לא לפספס. 90 נקודות. אתר היקב.

Antano Reserva, Rioja 2011 – בסה”כ ריוחה מאוד פשוט ודי מאכזב מהסיבה הפשוטה שהוא לא כל כך טעים. אין מה להכנס לדומדומיות שחורות בחיך האחורי. לא יין רע אבל גם לא מאוד טוב. אם אתם מחפשים ריוחה מוצלחת יותר באיזור ה 60 ש”ח לכו על Ugarte Cosecha משבוע שעבר. 84 נקודות. יבואן: שקד.

d’Arenberg Stump Jump Red 2011 –  שירז 100%. לא הצלחתי למצוא כמה בקבוקים באמת מייצרים מהיין הזה, אבל הניחוש שלי יהיה בין מאות אלפים לכמה מיליונים בכל בציר. זה לפחות הרושם שקיבלתי מהיין. טכני. משעמם. לא מנסה אפילו להתאמץ. שטוח. מאכזב. אני באמת לא מבין איך הוא קיבל ציונים של 89 ממבקרי יין בעולם. אצלי הוא בליגות הנמוכות. 82 נקודות. יבואן: שקד.

Domaine Prieuré-Roch Le Cloud Ladoix Blanc 2013 – קודם כל פריירה רוק מקבל את התואר ליקב עם האתר אינטרנט הכי גרוע שנוצר אי פעם. היין הזה הוא יין כתום מחומצן. וכמו כוסברה, או שאתה אוהב אותו או שאתה לא. אין באמצע. לי הוא מטריף את החושים. הוא מסריח באמת בצורה יוצאת דופן. משהו בין חלב מקולקל לפטריות יער. הפה מלא. מורכב. שונה מאוד מכל יין לבן אחר שטעמת מבורגון. זהו יין לבן שיכל ללוות סטייק. האם סגנון העשייה מסתיר את הטרואר או מחצין אותו? שאלה שחוזרת אצל הרבה יצרנים משוגעים בבורגון. וביינות לבנים כנראה מודגשת יותר. אני בכל מקרה, לא טעמתי מספיק יינות מלדואה בשביל לענות עליה. אם זאת אחרי החוויה הראשונית הומיוחדת הזאת, הוא נשאר במקום ולא באמת נוסק לגבהים שאפשר להגיע אליהם בבורגון. 92 נקודות. יבואן: אוסף יינות בורגון (מייבאים את היקב אך לא את היין. טל”ח)

Domaine Hubert Lamy Saint-Aubin 1er Cru Clos Du Meix 2013 – תינוק בעריסה. ממש חבל לשתות אותו כרגע. עוד לא מוכן. הדברים לא במקום. לי הרגיש כרגע יותר מרסואי מסיינט אובני. אך ללא ספק הוא בנוי מהחומרים הנכונים. ויש הרבה מהם ביין הזה. הוא חד ומינרלי, אם מעט פירות אקזוטיים בשוליים שלו. עשייה קלאסית. מצאנו את הכלב שיבוא יומו. 92 נקודות. יבואן: Bourgogne Crown

Domaine Rossignol-Trapet Chapelle Chambertin Grand Cru 2001 – פצץ. אין מה לדבר. פשוט פצץ. לא הכרתי את היקב הזה עד לפני חודש והנה הוא פוגע במדוייק לי בנימי הרגש בכל לגימה. אלו יינות בורגון אדומים סופר סופר קלאסיים. אם טוהר פרי ועדינות הם סוג הבורגון שאתם אוהבים (ומי לא אוהב בעצם?), רוסניול-טרפט הוא היקב בשבלכם. יש דם וברזל ביין הזה. אפייני לז’ברה. מאוזן וארוך להפליא. אופייני לגרנד קרו. יין לעוד עשור. אופייני לשנת הבציר. סופר סופר קלאסי, כבר אמרנו? 95 נקודות. יבואן: שמישהו ירים את הכפפה בבקשה.

Bouchard Pere & Fils Le Corton Grand Cru 2004עוצמתי וגדול כמו שקורטון יודע להיות. אלו יינות שצריכים זמן. אפילו בכוס. חלקה צפונית. קשוחה. אנימלית. מינרלית. באף יש עשבי תיבול. בפה רמזים לזיתים שחורים. לחלקנו הוא הזכיר אפילו סירה מעמק הרון. יותר קורטון מ 2004. טוב שהוא סיים את הערב. טקסט בוק ליין גברי מבורגון. 94 נקודות.  יבואן: שקד.

Close