Philip M. wine detective: Murder in the cellar

סינופסיס (בסיס לתסריט) לסרט מתח…

דמויות (לפי סדר הופעתן על המסך):

 1. רוברט ויליאמס – לורד מבוגר בן 86. חי לבדו באחוזה מבודדת.
 2. פיליפ M
 3. הארלד מייסון – הבוס של פיליפ. הבעלים של בית המכירות. עשיר מלידה. הומו בארון. דמות קומית.
 4. ג’יימס הארדווי – עו”ד של רוברט ויליאמס
 5. מגי ויליאמס – אחותו המבוגרת של רוברט. זקנה סנילית שאיש איננו לוקח יותר ברצינות
 6. הרייט ויליאמס ברנס – ביתו המבוגרת של רוברט. בריטית קרה וחמוצה שמנהלת את בעלה דויד ברנס ביד רמה.
 7. דיויד ברנס – בעלה של הרייט. מנסה להתחבב על הסביבה אך הוא חסר אישים ואונים.
 8. בריאן ויליאמס – בנו הצעיר של רוברט. ציניקן מובטל שנהנה מחיי השפע שנולד אליהם. גרוש בפעם הרביעית. ילדיו אינם חיים עימו או רוצים עימו כל קשר.
 9. ג’ף ברנס – בנה הבכור של הרייט. בחור בלתי נסבל שמעריץ את אימו ועומד לצידה בכל.
 10. לילי ריצ’ארדס – ביתה של הרייט. בחורה יפה ועדינה שמפחדת מאימה.
 11. אלכס ריצ’ארדס – בעלה הטרי של לילי. צעיר יפה ומרשים גם כן שנחוש להצלחה.
 12. מייקל אמסטרונג – המשרת של רוברט.
 13. צ’ארלי האריסון – בלש מקומי החוקר את מותו של רוברט. עוזר לפיליפ עם חקירתו שלו.
 14. אלינור M – ביתו היחדיה של פיליפ.
 15. מארי להרוז – מנהלת את היקב שאטו להרוז בפויאק בורדו. בת 43. מעולם לא נישאה. יפה. רגישה. נפגעה בעבר מגבר. מפחדת אך מצפה להזדמנות שנייה.
 16. פייר להרוז – אביה של מארי. כבר מבוגר. חביב. איש עבודה. אדמה. חי את הכרמים. לא עזב מעולם את בורדו.
 17. סטיבנס מקראתי – היסטוריוון מומחה סמלים של בית המכירות. פוץ בריטי השקוע בספרים כל היום.
 18. טומי ג’ונס – ארוסה של אלינור. בחור מלא חן מחפש להרשים את פיליפ.
 19. לורנס בורנט – סוחר יינות גדול. איש בעל נסיון ויודע סוד. מבין את טבע האדם ואיך הדברים עובדים באמת.
 20. ברנרד שולץ – סוחר יהלומים גרמני. שמן. נראה כמו פדופיל. מתאמץ להתנהג בטקסיות שלא יודעת גבולות.

תקציר:

פיליפ M הוא סוחר יינות מנוסה אשר עובד בבית מכירות ידוע מאוד בלונדון. כאשר הוא נקרא לטפל בעזבונו של לורד אנגלי אשר נפטר במפתיע הוא יגלה שמרתף האחוזה מכיל סודות רבים אשר הולכים אחרונית עד לזמנים האפלים ביותר של האנושות. ביחד עם ידידדתו מארי, בעלת אחוזת יין מפורסמת מבורדו, הוא יחשוף מזימות ישנות ופשעים חדשים.

עלילה:

 1. הרצח –
  • אור נדלק במרתף יינות גדול וישן. מאות בקבוקי יין שוכבים על מדפים ומעלים אבק. על רצפת המרתף נערמים אחד ע”ג השני ארגזי יין. באחת מפינות המרתף שולחן עבודה, עליו ספרים, כוסות יין וגם פמוטים עם נרות וחלב שנישפך והתקשה מהם. דמות מסתורית נכנסת למרתף מדלת הכניסה. איננו יכולים לראות אותה אך היא מחזיקה משהו גדול בידיה. הדמות הולכת לאורך הקיר מצד ימין מספר צעדים ואז נעצרת. היא לוחצת על מתג ומדליקה נורות נוספות. היא ממשיכה ללכת לאורך הקיר ונעצרת שוב. הפעם היא מחביאה היטב מאחורי הארון פטיש גדול וצהוב של בנאי ביניין. הדמות ממשיכה ללכת וניגשת ישירות לאחד ממדפי היין. היא שולפת בקבוק אחד מהמדף וניגשת לשולחן העבודה. היא לוקחת מהשולחן מברשת צבע יבשה ומנקה את התוית שעל הבקבוק. הכיתוב הוא “Pol Roger Champagne 1928”.  הדמות לוקחת את הבקבוק. ויוצאת מהמרתף. האורות נשארים דלוקים.
  • רוברט ויליאמס יושב בחדר האוכל שבאחוזתו ואוכל ארוחת ערב. הדמות המסתורית מצטרפת אליו לשלוחן פותחת את בקבוק השמפנייה מוזגת אותה ל 2 כוסות יין רגילות. הדמות ורוברט מרימים את הכוסות לחיים ואז שותים. הדמות מקרבת את הכוס לפיה, אך נמנעת מלשתות. בתוך שניות מתחיל רוברט להחנק. פניו מתעוותות. הוא מנסה להגיד משהו לדמות אך נופל לתוך צלחת האוכל שלו ומת.
  • הדמות המסתורית שוטפת את הכוס שלה במטבח, מייבשת ומניחה אותה במקום ומרוקנת את שאריות הבקבוק לכיור. היא מחזירה את הבקבוק לחדר האוכל ומניחה אותו על השולחן.
  • הדמות יורדת חזרה למרתף. היא לוקחת עוד בקבוק שמפנייה אחד מהמדף. היא מכבה את האורות  ויוצאת מהמרתף.
  • הדמות עוזבת את הבית ויוצאת מדלת הכניסה הראשית.
  • רוברט ויליאמס יושב על כסאו וראשו בתוך צלחת האוכל שלו.

קאט ומעבר חד ל… (כותרות)

  • נקישתו של פטיש במכירה פומבית. פיליפ M קורא במקרופון:

נמכר! לוט 42, ארגז של 12 בקבוקים של שאטו לאפיט רוטשילד 1989 ב 11000         פאונד, לאדון בג’קט החום“.

מחיאות כפיים קלות מהקהל. חלק מהקונים בקהל הם ממוצא אסייתי. פיליפ ממשיך:

האייטם הבא, לוט מספר 43, 6 בקבוקים של שאטו פטרוס 1990, מחיר פתיחה         6000 פאונד, האם יש לי הצעות..?

פוטומונטאז’ של מספר קטעים מהמכירה של פיליפ:

לוט 55, 12 בקבוקים של שאטו מרגו 1996, מחיר פתיחה 4000 פאונד…

לוט 71, ארגז 12 בקבוקים של שאטו לאטור 1961…

שישה בקבוקים של שאטו הו בריון במצב מצויין…

2 בקבוקי מגנום של שאטו מוטון רוטשילד שנת 1945…

        קאט ומעבר חד ל…

  • פיליפ שוטף את פניו בשירותים. הוא מביט על עצמו בראי. הוא עייף. הארלד מייסון נכנס לשרותים ומחמיא לפיליפ על המכירה. הוא קובע עם פיליפ עוד שעה במסעדה לארוחת ערב לחגוג את סיום המכירה המוצלחת. פיליפ מנסה להתחמק אך הארלד לא מוכן לקבל “לא” כתשובה מפיליפ.
  • כאשר פיליפ מגיעה למסעדה, כולם מוחאים לו כפיים. פיליפ מודה להם. הוא נבוך. הארלד משבח את פיליפ מול כולם. באמצע הארוחה פיליפ מקבל צלצול טלפון, זהו ג’יימס הארדווי, עורך הדין של רוברט ויליאמס.
   • פיליפ יוצא מחוץ למסעדה לנהל את השיחה. ג’יימס מספר לו שרוברט ויליאמס נפטר בשיבה טובה בזמן ארוחת הערב. פיליפ מצטער לשמוע. הוא ורוברט היו מיודדים מאוד ואהבו לשתות יחדיו יינות משובחים. ג’יימס מספר שבצוואתו רוברט מבקש שפיליפ יתמנה לנהל את עזבון מרתף היין שלו. מכיוון שהמשפחה הסכימה ומעוניינת לקדם כמה שיותר מהר את המכירה מזמין ג’יימס את רוברט לאחוזה כבר בעוד יומיים. ללוויה.
  • פיליפ והארלד יושבים שניהם לבד בבר אנגלי. מאוחר יותר בערב. הם כבר עייפים ושיכורים. פיליפ מספר להארלד שהוא החליט לפרוש. שהמכירה הבאה שלו תהייה גם האחרונה. כבר אין ריגוש. היינות טכניים ולא מרגשים. האספנים סתם עשירים. היין איבד את אפקט הוואו. הארלד עונה לפיליפ שהוא אומר זאת אחרי כל מכירה.
 1. קבלת פנים באחוזה של רוברט ויליאמס  –
  • פיליפ מתעורר מוקדם בבוקר ומכבה את השעון. הוא מתגלח, מתקלח ומתלבש. הוא נוהג ברכב שלו כאשר אור היום עולה על לונדון האפורה. הוא על הכביש המהיר. הוא לוגם קפה בתחנת דלק. הוא נראה לא שייך לסביבה. הוא נוסע לכיוון העיירה ABDSFDLK.
  • פיליפ מגיע לאחוזתו של רוברט וויליאמס. האחוזה שוכנת לא רחוק מקו החוף האפור של אנגליה. פיליפ מחנה את הרכב שלו ברחבת החנייה שבכניסה אשר מלאה ברכבים יוקרתיים ונכנס פנימה.  הוא עומד בפתח החדר הכניסה ומביט בנוכחים. האחוזה מלאה בעשרות אורחים אשר מדברים בינהם תוך כדי שהם לוגמים משקה או נוגסים במשהו קל לאכול. ג’יימס הארדווי בדיוק משוחח עם זוג כלשהו כאשר הוא מבחין בפיליפ עומד בכניסה לבית. הוא מבקש את סליחתם וניגש אליו.
   1. ג’יימס מודה לפיליפ שהגיע בהתראה כל כך קצרה ומציג את עצמו. הוא מסביר לפיליפ שרק לפני זמן קצר חזרו כולם מלהווייה והם אוכלים צהריים. חלק מבני המשפחה יעשו את הלילה באחוזה ויחזרו בימים הקרובים לבתיהם. בחורה צעירה בוכה בקצה החדר ובחור צעיר מנחם אותה. אלו לילי ואלכס ריצארדס, ביתה של הרייט. לפתע נשמע צחוק גדול של אחד הנוכחים. “זהו בריאן ויליאמס, בנו של רוברט” מסביר ג’יימס לפיליפ.
   2. הם ניגשים לשולחן האוכל וג’יימס מסביר מעט לפיליפ על ההסטוריה של המשפחה. “אני מציע שתתרענן קצת מהנסיעה. תאכל ותשתה משהו. עוד שעה בערך, כאשר רב האורחים כבר יעזבו,יהיה יותר נח לדבר” ג’יימס עוזב את פיליפ וניגש להסתובב בין האורחים.
   3. פיליפ מתחיל מוזג לעצמו שתייה. הוא איננו מכיר איש באחוזה. הוא מחוץ למעגל. משהי פונה אליו. זוהי הרייט. המפגש הראשון שלהם לא “מוצלח”. דויד מנסה להגן על אשתו.

        קאט ומעבר חד ל…

   1. פיליפ בחוץ מעשן סיגריה. החורף בפתח. הוא מוציא את הטלפון שלו ומתקשר “שלום ד”ר בלום, זה פיליפ M, האם לואיז בסדר…?”

       

קאט ומעבר חד ל…

   1. אסלת מיים נשטפת. פיליפ יוצא מתא השרותים ושוטף ידיים. הוא מסדר את עצמו מול הראי ויוצא. פיליפ צועד במסדרון כאשר הוא רואה איזה זקנה יושבת על כיסא גלגלים ומביטה לעבר חלון גדול. זוהי מגי וילייאמס. פיליפ ניגש לראות על מה היא מביטה ואז מגי פונה אליו. היא אומרת לפיליפ משפט כמו “הם רצחו את רוברט, כמו שהם רצחו את אבא שלי”. מדובר בזקנה משוגעת. פיליפ מעט נבהל ממגי.
   2. “אני מבין שהכרת את דודה מגי שלנו” אומר ג’ף ברנס מגיע להציל את המצב. הוא מציג את עצמו  מסביר לפיליפ שזכרונה ושפיותה של מגי כבר אינם בריאים שנים רבות. מגי חושבת שג’ף הוא אדי, בעלה שניפטר לפני רבות. ג’ף מסביר לה שהוא ג’ף, הבן של הרייט, הבת של רוברט – “רוברט..” אומרת מגי “רוברט נרצח. כמו שהם רצחו את אבא שלי”.
   3. ג’יימס הרדוואי מגיע לקרוא לפיליפ להגיע לחדר הספרייה. מגי חושבת שהוא “רוברט”. הם מתרחקים ממגי שממשיכה להביט בחלון.
 1. פיליפ מקבל את העבודה ויורד למרתף  –
  • פיליפ ניפגש בחד העבודה של רוברט עם ג’יימס (עורך הדין) ועם הרייט, דויד, בריאן, ג’ף, לילי ואלכס. פיליפ מסביר להם איך ארוע מכירה מתנהל ומה תפקידו שלו ושל בית המכירות. זהו מאום מוכן מראש. בראיין מתעניין בעיקר בשווי האוסף ובכסף. הרייט עוקצת אותו. לילי היחידה שעצובה ממותו של סבה. הם לוחצים ידיים ופיליפ יורד למרתף.
  • המרתף של רוברט ויליאמס גדול. מאות בקבוקים שוכבים במדפים ומעלים אבק. קופסאות עץ ישנות מונחות על הרצפה. פיליפ ניגש ישירות לשולחן העבודה ומתחיל לעיין בספרים. הוא מרים ובוחן בקבוקי גראנד קרו רבים מבורדו, משווה לספרים ורושם הערות במחברת שלו. הוא מקצוען ומכיר את העבודה. פיליפ ניגש לערימה גדולה של ארגזי עץ ובוחן אותם. זהו אוסף של בקבוקי יין של שאטו לארוז מכל שנות הבציר מ 1910 עד 2010. רק בציר 1938 חסר

כעבור זמן…

  • צ’ארלי האריסון יורד למרתף. הוא מציג את עצמו לפיליפ. הוא מסביר לפיליפ שרוברט היה אדם חשוב בקהילה שלהם ויש משהו חשוד במוות שלו. שבועיים לפני מותו רוברט ביקר אצל הרופא שלו שטען שהוא היה בריא כמו שור לאדם בגילו. פיליפ לא יכול לעזור לצ’רלי בשום מידע חיוני.  הוא שואל את פיליפ כמה שאלות כלליות על יין ואז הוא מבקש מפיליפ להביט בצילום זירת המוות של רוברט. משהו לא מסתדר לו בתמונה, הוא לא יכל לשים את האצבע על מה זה. פיליפ מביט בתמונה שבה רואים את רוברט שוכב כשראשו בתוך צלחת האוכל שלו, בקבוק השמפנייה של פול רוג’ר 28 לידו והכוס ממנה שתה. פיליפ אומר שהכוס לא מתאימה. זוהי כוס יין רגילה ולא כוס שמפנייה. פיליפ מראה לצ’ארלי שבספרים רשומים 2 בקבוקים של פול רוג’ר 28 אולם שניהם נעלמו. סימני האבק מראים שגם הבקבוק השני נלקח לו מזמן. צ’ארלי מוציא כרטיס ביקור מכיסו ומגיש אותו לפיליפ, “בבקשה תשמור את השיחה הקטנה שלנו ביננו ותתקשר אליי אם אתה נזכר במשהו נוסף” הוא מבקש מפיליפ.
  • בדיוק שצ’ארלי הולך הרייט יורדת למרתף. היא מתנצלת על התקרית שהיתה ביניהם באירוע בבוקר. הם עוד אוכלים ארוחת ערב. היא מזמינה אותו להצטרף. היא מבקשת שיביא עימו כמה בקבוקים טובים מהמרתף  לזכר אביה.

קאט ומעבר חד ל…

  • מאוחר בערב. הרייט, דויד, בראיין, ג’ף, מגי ואלכס יושבים מסביב לשולחן אוכל ואוכלים ארוחת ערב. מייקל אמסטרונג מגיש להם את האוכל. בראין מספר סיפור מצחיק על רוברט. כולם שמעו את הסיפור כבר מאה פעמים. רק פיליפ ואלכס לא מכירים. אנו למדים שרוברט נולד באחוזה ושהמשפחה עברה אליה רק שנתיים – שלוש לפני המלחמה. אנו למדים שאבא של רוברט, ג’ק, היה אדם קשוח מאוד עם משפחתו. (לחשוב על ג’ק,סבא של דניאלה ז”ל).
   1. תמונת פוטרט של ג’ף הסבא תלויה בחדר. אנו למדים שהוא נולד ב 1910. תחילת האוסף של שאטו להרוז- אומר פיליפ. לא ברור מה גרם לרוברט לאסוף יין דווקא של השאטו הזה. אמנם הוא השתפר בשנים האחרונות אך הוא עדיין לא עומד באותה שורה עם העילית של בורדו (כגון: מטון, לאפיט, לאטו וכו’). בריאן מספר שזה לא היה רוברט שהתחיל את האוסף אלא ג’ק אביו . ג’ק אסף רק את שאטו להרוז. למרות שלא היה לו מושג ביין בכלל. הוא אסף רק את השאטו הספציפי הזה עד מותו. רוברט המשיך את דרכו. עד מותו.
   2. פיליפ מספר להם שבציר 1938 חסר מהאוסף. וגם “אני שבוע הבא בבורדו שם אפגוש את פייר וביתו מארי משאטו להרוז. אני בטוח שהם ישמחו לשמוע על האוסף“.
  • פיליפ מעשן סיגריה בחוץ. מייקל אמסטרונג מצטרף. הם משוחחים על…

קאט ומעבר חד ל…

  • בוקר. ג’יימס, הרייט ובריאן עוברים על מסמכים בחדר העבודה של רוברט. כספת גדולה פתוחה מאחוריו.  פיליפ נכנס לחדר עם הפטיש הצהוב. הוא מצא אותו במרתף. הם משוחחים ופיליפ מעדכן אותם על המרתף, שוויו והאוסף של השאטו להרוז. סה”כ המרתף מסודר מאוד ורשום היטב. הם מסכמים שפיליפ יגיע בזמן הקרוב עם סבלים להעביר את הבקבוקים לבית המכירה. פיליפ מתכוון לזוז כאשר הוא מבחין בקבוק יין הנמצא בתוך הכספת. הוא ניגש אליו ורואה שזהו שאטו להרוז 1938. הוא רואה חותמת מוזרה על הבקבוק. בראיין וג’יימס עסוקים בשלהם ופיליפ מצלם את החותמת. ומבקש מבראיין רשות לקחת את הבקבוק עימו. בראיין לא מתנגד.
 • פיליפ ניפגש לארוחת ערב ביתית עם אלינור, ביתו היחידה, פיליפ סה”כ בן אדם בודד.הוא שואל מה שלום אמא שלה, אשתו לשעבר.
  • אחרי האורחה הוא חוזר הביתה לעבוד ולראות טלויזיה.
  • הבית שלו צנועה מאוד. דירת רווקים פשוטה.
  • הוא ואשתו התגרשו. הוא עזב את הבית לדירה הזאת.
 • פיליפ מספר להארלד הבוס שלו על האוסף. יחדיו הם מנסים לפענח את התוית שעל הלהרוז. הארלד לא מכיר את הסמל. הוא מציע שיפנה לאחד מהמומחים להיסטוריה וסמלים  של בית המכירות.
  • פיליפ שואל את סטיבנס מקראתני, היסטוריון ומומחה הסמלים של בית המכירות אם הוא מכיר את החותמת והוא טוען שאיננו מזה אותה. זה נראה צרפתי, מאלזס. הוא מצלם את הסמל ומבקש כמה ימים בכדי לחקור אותו. פיליפ מבקש גם מידע על ת’אודור ויליאמס, אביהם של רוברט ומגי ויליאמס. הוא מספר למומחה שמגי טוענת שהוא נרצח גם כן. 
 • פיליפ נוסע לבורדו ומשתתף בטעימות וניפגש עם אישים כגון: ג’ניס רובינסון, רוברט פארקר וג’יימס סאקלין.
 • הוא מגיע לשאטו להרוז ופוגש את מארי להרוז, בעלת היקב. הוא מספר למארי שמצא אוסף מדהים של שאטו להרוז. האם יש בינהם מתח מיני? הוא לא מגלה לה היכן נמצא האוסף. פיליפ מבקש רשות לרדת למרתף ולהסתכל בספרים של היקב בכדי לנסות ולאשר את האוסף שמצא. מארי מסכימה כמובן מייד.
  • הם הולכים לפגוש את פייר להרוז אביה הזקן. פייר שמח לפגוש בפיליפ. הם מיודדים שנים רבות ופיליפ שואל לשלומו של פייר.
   • הוא מראה למארי ופייר תמונה של בקבוק השאטו להרוז 38 עם החותמת ושואל אם הם מכירים אותה. שניהם משיבים לשלילה.
  • פיליפ יורד למרתף בודק את הספרים העתיקים של יקב שאטו להרוז. הוא עורך רשימות במחברת שלו.
   • מארי מצטרפת אליו. הם אוכלים ארוחת צהריים ביחד עם פייר
   • אחרי ארוחת הצהריים מארי ופיליפ יוצאים לטייל באחוזה. הם הולכים בין הגפנים העירומות. מגיעים לאחוזת הקבר המשפחתית. הם מעמדים מעל הקבר של אנטואן להרוז. סבא של מארי. “אנטואן ביקש להיקבר עם כמה בקבוקי יין של האחוזה” “זאת רכילות בורדו הטובה ביותר מאז ששמעתי שרומן אברמוביץ רוצה להפוך את שאטו לאפיט לקזינו עם קניון (שסטארבאקס רוצים לקנות את לאפיט)”.
   • הם מגיעים לדלת האחוזה. שתיקה. רגע מביך. אם את מגיע ללונדון אשמח להחזיר לך ארוחה מציע פיליפ. בשימחה, עונה מארי.
 • פיליפ חוזר ללונדון. לבית שלו. הוא נכנס לבית ומגלה שפרצו אליו. הבית הפוך לחלוטין ובמיוחד מקרר היינות. כל היינות נשברו על הרצפה.
  • קאט, אחרי שעה – 2 שוטרים כבר נמצאים בדירה. הם מצלמים את הדירה ולוקחים פרטים מפיליפ. אין מה לעשות במקרים כאלו. בטח מסוממים שרוצים כסף. פריצה שלישית החודש באזור. הם יוצאים.
  • פיליפ מתחיל לסדר את הבית.הוא נחתך מחתיכת זכוכית ומכניס את ידו לכיס להוציא מטפחת. הוא מוציא את כרטיס הביקור של צ’ארלי האריסון.
  • פיליפ מתקשר לצ’ארלי. מבקש סליחה על השעה המאוחרת. הוא מספר שפרצו לו לדירה וטוען שזה מוזר שמקרר היינות ניפרץ לחלוטין אבל במגרות השידה שבסלון לא ננגעו. האם הם חיפשו את בקבוק השאטו להרוז 38 שהוא שמר במשרד? “ולמה שמישהו יפרוץ לדירה בשביל שאטו להרוז 38?” שואל צ’ארלי. “אני עוד לא יודע” עונה פיליפ, “אבל אני בהחלט הולך לברר את זה.”
 • פיליפ בעבודה שלו. הוא מדבר עם הארלד על הפריצה.הארלד מזועזע ושואל את פיליפ אם הוא דיבר עם המשטרה? פיליפ עונה שהיה אצלו שוטר בלילה שלקח פרטים.
  • פיליפ נפגש עם מומחה הסמלים – לטענת המומחה מדובר במשפחת רוזנים מאוסטריה בשם ריכניץ Rechnitz, שנעלמה לחלוטין אחרי המלחמה. אין עליהם פרטים נוספים. סטיבנס מספר לפיליפ על פריט אחד עם הסמל הזה שהגיע אי פעם למכירה פומבית אצלו. זה היה ציור נפלא של סזאן שנמכר ב 1989. תקרית מביכה התרחשה אחרי המכירה בה נתבע בית המכירות ע”י משפחה יהודית שטענה שהציור היה שייך לה לפני המלחמה. הם לא הצליחו להוכיח את טענתם בבית המשפט והתביעה נדחתה. לפני שפיליפ הולך, סטינס מגיש לו צילום כל שהו. “ובקשר לת’אודור ויליאמס… יש גם את זה”. אנחנו לא רואים את הצילום. 
  • פיליפ במשרדו מתחיל לחפש מידע על משפחת ריכניץ בגוגל. הוא מגלה שהם היו תומכי היטלר נלהבים ששיתפו פעולה עם הרייך הגרמני ברדיפת יהודים.
 • פיליפ ניפגש לארוחת ערב עם אלינור ו טומי החבר שלה במסעדה. היא מזועזעת שפרצו לו לדירה. “אבל עכשיו יש לנו חדשות טובות” היא אומרת. הם מספרים לו שהם התארסו.
 • פיליפ חוזר למרתף של רוברט
  • הוא מגיע עם כמה בחורים שעובדים כמובילים בשביל בית המכירות. הם יורדים למרתף ומתחילים להעמיס את הבקבוקים הכבדים על המשאית. לפתע אחד הסבלים, איש גדול מימדים, מועד על הקיר שמאחוריו. הקיר מתמוטטת וחדר סודי מתגלה.
   • ג’יימס מגיע למרתף ונדהם מגילוי החדר הסודי.
   • פיליפ מגלה עוד אוסף ענק של בקבוקי גאנד קרו עתיקים אשר שוכבים כולם בארגזי העץ המקוריים שלהם. פיליפ מתלהב מהגילוי הוא פותח כמה ארגזים לראות את מצב הבקבוקים. הוא מרים את אחד הבקבוקים לבדוק אותו מקרוב וכאשר הוא מסובב אותו הוא מגלה חותמת נייר אדומה של הרייך השליש עם צלב קרס.
   • פיליפ משחרר את הסבלים שיעזבו את המקום: “אני חושב שסיימנו להיום”. הוא מתקשר לצ’רלי האריסון ואומר לו “אני יודע למה היה פטיש במרתף…”
 • השוט הבא – רואים את הארלד אומר בהתלהבות: “מוות מסתורי? רוזנים נעלמים? ועכשיו מרתף שלם בקבוקי יין נאציים? נהדר. אני מת על זה! ממש ספר ריגול” הוא צוחק. פיליפ אומר לו לשמור על הקול שלו.
   • מהיכן לרוברט יש בקבוקי יין של הנאצים? ולמה?
   • מישהו ידע על האוסף הזה של הסבא…
   • “אתה עדיין חושב לפרוש מהעבודה?” שואל הארלד
 • פיליפ הולך לדבר עם לורנס סוחר יינות גדול, בכדי שיספר לו על בקבוקי יין של הנאצים. זאת שיחה מחוץ לפרוטוקול. הוא מבקש מידע על היינות שהגרמנים  שדדו בזמן המלחמה. המומחה מספר לו את מה שידוע לו – אחד מהדברים המעניינים שהרבה אנשים לא יודעים הוא שהנאצים היו נוהגים לשחד בכירי ממשל עם הבקבוקים האלו וזאת הסיבה שבקבוקים מהתקופה צצים כל הזמנים במרתפים מסביב לאירופה. פיליפ מראה למומחה את הלהרוז 38 ושואל את המומחה אם הוא מכיר את החותמת? המומחה עונה שכן. לורנס מוודא שהשיחה שלהם באמת מחוץ לפרוטוקול. בית הסחר מכר כמה בקבוקים כאלו בעבר לבחור גרמני בשם ברנהרט שולץ. פיליפ לא מכיר את השם. שולץ הוא יהלומן קטן מג’נבה. הוא דג קטן אשר רוכש רק את הבקבוקים של להרוז. למעשה מראה לפיליפ בקבוק נוסף, שאטו להרוז 38 הנושא את החותמת של ריכניץ. “האם הבקבוק למכירה?” שואל פיליפ.
 • פיליפ חוזר לביתו אחרי הפגישה עם המומחה. כאשר הוא בדלת הכניסה מישהו ניגש אליו מאחור. פיליפ נבהל כהוגן. זאת מארי. היא הגיע ללונדון. הם נכנסים לבית של פיליפ.
  • פיליפ מספר לה על החותמת הגרמנית. “זה נורא” אומרת מארי ושואלת את פיליפ מה הוא מתכוון לעשות בנידון. הוא אומר לה שהוא החליט לחקור קצת את העיניין.
  • שתיקה מביכה
  • מארי שואלת את פיליפ אם יש לו משהו לשתות. חוץ מקצת בירה במקרר נשאר לו רק את הלהרוז 38 שהוא קנה היום. “אל תדאג, אני אשלח לך כמה בקבוקים חדשים” מבטיחה מארי. פיליפ פותח את הבקבוק ומוזג לשניהם כוס. הם מנתחים את היין תוך כדי הסנפה וטעימה.
  • לפתע הם מתנשקים. הם נבהלים לרגע ואז חוזרים להתנשק. הם מתיישבים על הספא ומתנשקים. כוסות היין עומדות בצד.
 • בוקר – פיליפ מתעורר ומארי אחריו. “אנחנו בהחלט יכולים להיות הרכילות הבאה של בורדו” היא אומרת לו. “חבל לא שתינו כלום מהבקבוק, מה אתה הולך לעשות איתו?” פיליפ אוטם את הבקבוק בפקק וואקום. הוא קובע אם מארי ארוחת ערב ושם הם ישתו את היין (בתיקווה שהוא יחזיק מעמד).הוא חייב לזוז,  יש לו טעימת מוטון היום ואז עבודה.
 • פיליפ בטעימה של מוטון רוטשילד.
  • אחד המשתתפים שואל את חבריו: אנשים מדברים כל הזמן איזה יתאים לאיזה יין – אף אחד לא שואל איזו מוזיקה תתאים לאיזה יין?” ואל תגידו ארוס רמזוטי לקינטי קלאסיקו של רופינה.” מתחילים לזרוק הצעות באויר – מוצארט למרגו 1980… מה פתאום, מוצארט לבורגון?… שאטו איקם 1966 ל “בראון שוגר” של הרולינג סטונס, כי זה חום ומתוק. פיליפ אומר בטהובן Moonlight Sonata 7 למוטון 1945. כולם משתתקים ומהנהנים בהסכמה.
   • הקהל שמוע את המנגינה של בטהובן, על המסך מופיע בקבוק של מוטון 45 המלצמה מתקרבת לתוית בזום אנו רואים את הכיתוב “1945 שנת הניצחון” המצלמה עושה זום על ה V. חזרה למציאות הטעימה.
  • כאשר מוזגים להם את המוטון 1993 הוא רואה שהתווית ללא ציור. הוא שואל להסבר. “התווית היתה ארוטית מידי לשוק האמריקאי, אז שם נמכרו הבקבוקים ללא הציור”. משהו מתלוצץ שאת הציור האירוטי הדפיסו ביקב בצד האחורי של התווית ככה שהיה אפשר לראות אותו רק אחרי ששתית את היין. פיליפ קם מכסאו, מבקש סליחה ועוזב את החדר, תוך כדי שהוא לוקח דיקנטר ריק.
   • הוא נכנס לחדר צדדי ומוציא מהתיק שלו את בקבוק היין של שאטו להרוז. הוא פותח אותו ומוזג את תכולתו לדיקנטר. הוא מגלה מסר כתוב בחלק האחורי של התוית. הכתב בגרמנית. הוא מעתיק את הטקסט, אות אחרי אות, לשירות תרגום באינטרנט וקורא את המסר הבא: הרייך הגרמני גאה בך. הייל היטלר!.
  • דפיקה על הדלת ואחד המשתתפים עומד בפתח “האם אתה בסדר?” הוא שואל את פיליפ? “כן, אני בסדר גמור” עונה פיליפ רועד כולו.
 • פיליפ אוכל עם מארי ארוחת ערב. האו מראה לה את הכיתוב מאחורי הבקבוק. מארי בהלם. “את בטוחה שאת עדיין רוצה לעזור לי?” הוא שואל אותה.
  • פיליפ שולף את הבקבוק מהמרתף של רוברט של שאטו להרוז 38 הנושא את החותמת. “את באמת רוצה לדעת את האמת?” האו שואל אותה. היא מהנהנת לחיוב. פיליפ מזמין דיקנטר מהמלצר.
  • מסר נוסף בגרמנית מתגלה להם- ברר מה <סגן שר החוץ> יודע על כוונת רוזוולט למקרה של הסכם עם סטאלין.
  • הם מבינים שגילו רשת תקשורת סודית בין גרמניה לג’ק ויליאמס. אך מי שלח את היינות ולמי בדיוק הם היו מיועדים?  “איך מתקדמים מכאן?” היא שואלת אותו. הוא עונה שיש לו רעיון. “מה את יודעת על זיוף בקבוקי יין?” “אנחנו צריכים לחזור ליקב שלך…”
 • פיליפ ומארי במרתף של שאטו להרוז. הם ממלאים את הלהרוז 38 בחזרה ביין. הם סוגרים את את הבקבוק עם פקק ולפני שהם מדביקים מחדש את הכובע פיליפ מדביק מדבקה אלקטרונית קטנה.הוא מסביר למארי שזהו אמצעי בטיחות שבית המכירות נוהג להדביק על המסגרת של ציורי אמנות חשובים למקרה שיגנבו. המדבקה משדרת כל הזמן את מיקומה. “אני יודע איך העסק עובד” אומר פיליפ. “ישנם אנשים שאוספים באובבסיביות מזכרות נאציות ומן הסתם הם רוצים להשאר בעילום שם. ברנרד שולץ הוא דג קטן שאספן גדול שולח לרכוש בשבילו את הבקבוקים”
  • פיליפ מצלם את הבקבוק ואז מכסה אותו בבוץ. “בואי ניתן לזה כמה שעות” הוא אומר למארי. הוא מתחיל לכתוב מייל ומסביר למארי שלפעמים הוא שולח מיילים לאספנים כאשר מוכר מסוים מעוניין למכור יין ואיננו יכול לחכות עד למכירה. הוא כותב מייל בו הוא מפרט מספר ינות ושולח אותו למספר מכרים בגרמניה. “זה כבר יגיע לשולץ” הוא אומר. הם עושים לו תרגיל עוקץ.
 • בבוקר הם מתעוררים יחדיו. פיליפ ומארי יורדים לאכול ארוחת בוקר. הם פוגשים את פייר. פייר מרגיש שהם מתאהבים.
  • הם מטיילים ביקב ואנחנו עדים לשגרה היומיומית והרומנטית של יקבים. פיליפ טועם יין מחביות. מדברים עם הפועלים. ומתנשקים בין הכרמים.
  • אחה”צ פיליפ בודק את המחשב ומגלה שהוא קיבל מייל תשובה מברנהרד שמעוניין בבקבוק. פיליפ כותב לו בחזרה שהוא יגיע למחרת לשטוטגרט במקרה ושהוא יביא עמו את הלהרוז.
 • ג’נבה
  • פיליפ נכנס למשרד פשוט. ומתיישב מול אדם מבוגר. זהו ברנהרד שולץ. הם אינם מכירים אחד את השני. אחרי שיחת חולין  קצרה, פיליפ מוסר לו את הבקבוק. פיליפ שואל את ברנרד מדוע מכל היינות הוא בחר לקנות דווקא את הלהרוז. ברנרד עונה שהבקבוק לא בשבילו. בן משפחה התאהב דווקא בשאטו (הממוצע) הזה, עונה ברנרד. החלטתי להפתיע אותו. ברנרד בודק את הבקבוק. פיליפ במתח אולי יבחין בזיוף. ברנרד שולף את פנקס הצ’קים ומשלם לפיליפ. בדרך החוצה מהבית אנו מבחינים שבקורת דלת הכניסה מאבן יש שקע שכנראה שימש פעם למזוזה.
   • פיליפ חוזר לרכב שם מחכה לו מארי. פיליפ שואל אותה עם היא אוהבת ריזלינג.
 • הם אוכלים ארוחת ערב במסעדה ושותים ריזלינג. “אני מת על ריזלינגים” אומר לה פיליפ. מארי אומרת שהיא עייפה. פיליפ אומר שהוא מכיר מלון קטן וטוב באזור.
 • הם מגיעים למלון. פיליפ משאיר את המחשב פתוח. מארי מבקשת שיפנק אותה. הם עושים מקלחת יחד. נכנסים למיטה ונרדמים מחובקים.
  • בזמן שהם ישנים הנקודה שעל המחשב של פיליפ מתחילה לזוז.
  • כאשר פיליפ מתעורר מאוחר בבוקר הוא מביט במחשב ומייד מעיר את מארי
  • מארי מביטה במחשב ואומרת לפיליפ “זה לא הגיוני!”
 • הם חוזרים לרכב ונוסעים. יוצאים מהעיר ועוברים לכביש המהיר. הם עוזבים את גרמניה ונכנסים לצרפת. נוסעים בצרפת. מתקרבים לבורדו. נכנסים לפויאק. הם נכנסים לשאטו להרוז כאשר כבר לילה
  • האחוזה שוממת. הם מנסים לחפש את הבקבוק במרתף היינות, אך לא מצליחים.
  • הם מחפשים את הבקבוק במשרד של פייר ולא מוצאים. כאשר פייר נכנס לחדר. “אתם מחפשים את זה?” בידו בקבוק שאט להרוז 1938 עם החותמת. “על שולץ אפשר לעבוד אבל אני יודע שהוא מזוייף. תספרו לי מה אתם יודעים?” פילי עונה לו שהם יודעים על ההתקשרות הסודית.
  • פייר מספר למארי משהו שלא סיפר לה מעולם: כאשר הם יושבים בספרייה של האחוזה הוא מראה לה תמונות ישנות של אבא שלו, סבא שלה, אנטואן להרוז עם קצינים גרמנים. סבא שלה אנטואן, היה תומך של הגרמנים. הוא שנא את לאפיט ומוטון על כך שהם קיבלו דירוג גבוהה ממנו. קונספירציה יהודית. היא רוצה לדעת אחת ולתמיד את האמת. פייר רוצה להסתיר את האמת. אין טעם לפגוע במוניטין של היקב.
  • מארי בוכה כמו מי שרק שגילה סוד נוראי יכול לבכות. היא לא מאמינה שאביה שיקר לה כך במשך השנים.
  • פייר מספר שבמשך השנים הוא אסף עוד בסה”כ 4 בקבוקי להרוז 38 עם החותמת ושכל אחד מהם הוא קבר בקבר של אנטואן.
 • פיליפ ומארי בחדר. הוא שואל אותה מה היא חושבת לעשות בקשר למה שאביה סיפר לה. מארי לא רוצה לחשוף עוד פרטים. מספיק התגלה לה. פיליפ מספר לה שהוא חושב שרוברט ויליאמס נרצח ושלדעתו יש קשר בין כל המקרים. הוא מאמין שהפתרון, או אפילו רמז, לכל מה שקרה מסתתר מאחורי התויות של הבקבוקים הקבורים. “מספיק לי, אני לא רוצה לדעת מה כתוב שם. מכאן אתה ממשיך לבד” אומרת מארי לפילפ, “זה אני או הבקבוקים”.
 • מוקדם בבוקר פיליפ עומד מעל הקבר של אנטואן כאשר 2 פועלים חופרים עם אתי חפירה.
  • הם מוציאים 4 בקבוקי להרוז 38 ועוד מגנום עם תוית גדולה. השלד של אנטואן מחבק אות המגנום.
 • פיליפ, נמצא לבד בחדר במרתף, מרוקן את הבקבוק הראשון
  • מסר #1 סתמי בגרמנית
  • מסר #2 סתמי בגמרנית
  • מסר #3 – השתמש בפול רוג’ר 28 להרוג את צ’רצ’יל
  • פיליפ בהלם. הוא חוזר לעשתונותיו, לוקח את הסלולרי שלו ומתקשר: “צארלי, אני יכול להוכיח שרוברט נרצח. אני גם חושב שאני יודע איך למצוא את הרוצח”
 • בקבוק של פול רוג’ר ניפתח. זהו פייר. הוא מוזג בעדינות את השמפנייה לכוס ושותה ממנה. פייר מת.
 • פיליפ דופק על דלת עץ. הוא סוחב 2 שקיות גדולות ומלאות. מגי ויליאמס פותחת את הדלת. היא מזהה את פיליפ ומזמינה אותו להיכנס לביתה. היא ואלכס בדיוק סיימו ארוחת ערב.
  • אחרי שיחת חולין קצרה, הם שואלים את פיליפ מדוע הוא הגיע לבקר אותם?
  • הוא וג’יימס, העורך דין, החליטו לאפשר לכל אחד מבני המשפחה להנות קצת מאוסף היין, לפני מכירת המרתף כולו. הוא הביא להם 6 בקבוקי יין שמהם הם יצטרכו לבחור אחד לשמור. הבקבוקים הם:
   • פטרוס 1966
   • לאפיט 1973
   • לאטור 1960
   • הוט בריון 1959
   • מוטון 1945
   • להרוז 1938 (עם החותמת)
  • מגי רוצה את הפטרוס, אך אלכס מתעקש על הלהרוז 38.  דפיקה בדלת. מגי הולכת לפתוח. פיליפ ואלכס נשארים לבד
  • פיליפ מגלה את הקלפים שלו לאלכס. הוא חקר על משפחת ריכניץ. לפליקס ריכניץ היו 2 בנות, אחת נהרגה בזמן המלחמה והשנייה, אלינורה, הוברחה לאנגליה. שם משפחתה שונה מריכניץ לריצ’ארדס. היא התחתנה עם בחור מקומי ונולדו להם 3 ילדים: סטפן, אנג’לה ואלכס. רק מישהו מתוך משפחת ריכניץ היה יכל לדעת שבקבוקי השמפנייה מורעלים. שמפניית פול רוג’ר היתה השמפנייה האהובה ביותר על צ’רצ’יל, ובציר 28 שלה נחשב אגדה. הגרמנים התכוונו להרעיל אותו בשביל לנצח במלחמה. הם תקשרו עם ת’אודור ויליאמס, אביהם של רוברט ומגי ויליאמס, שהיה אוהד מושבע שלהם. האחוזה שלו קרובה לקן החוף המזרחי של אנגליה. הגרמנים היו מצניחים לו בקבוקי יין יוקרתיים ומתקשרים איתו באמצעות התוויות של שאטו להרוז. כאשר הגרמנים הפסידו במלחמה, אביו רוברט התאבד ע”י שתייה מהשמפנייה. בגלל זה מגי אמרה שרוברט נרצח בדיוק כמו שאביהם נרצח. פיליפ שולף את הצילום שסטיבנס נתן לו והו רואים את ת’אודור יושב במטבח וראשו בתוך הצלחת- ממש כמו רוברט. 
  • צ’רלי מגיע ועוצר את אלכס, שטוען שהכל שטויות ושאין להם שום הוכחות.
  • פיליפ שואל את מגי היכן הם שומרים את היינות שלהם.
  • הם יורדים כולם למרתף ופיליפ מספר להם שרוברט ויליאמס היה בחור קפדן מאוד. כל בקבוק שנכנס או יצא מהמרתף שלו נרשם ב2 ספרים שונים. לפי הספרים, היה צריך להמצא ארגז של שמפניית פול רוג’ר 1928, שנעלם מהמרתף. “וראו איזה פלא” אומר פיליפ ומצביע על ארגז השמפנייה שבמרתף. 2 בקבוקים חסרים. אחד הרג את פייר להרוז שהתאבד והשני רצח את רוברט ויליאמס.
  • מגי מחטיפה סטירה לאלכס
 • פיליפ צועד עם אלינור ביתו בדרך לכומר שהולך להשיא אותה. טומי, בעלה לעתיד, לוקח אותה ממנו ופיליפ מתיישב בשורה הראשונה. לידו נמצאת מארי שמחזיקה לו את היד.
 • פיליפ מתחיל מכירה פומבית של יינות נדירים שהיו שייכים לרייך השלישי. כל ההכנסות הולכות לארגון צדקה.
 • סיום
Close