Spanish-wines

יינות ספרד מתיישנים

בימים שבהם בקבוק יין צרפתי טוב יכל להגיע בקלות לאלפי שקלים, איטלקי ידגל מעל ה 500 ש”ח משל היה רץ מכשולים אולימפי – על יינות ריוחה גדולים עדיין אפשר לקבל עודף מ 250 ש”ח. 250 שקלים לבקבוק יין, זה הרבה כסף או מעט? זאת כבר שאלה של אדם עם עצמו. הנקודה היא, ריוחה נותנת את התמורה הטובה לכסף כרגע.

אבל צריך לדעת מה לקנות. אבל זה נכון תמיד, אז זה לא טיעון. אז מה לקנות? זה טעם אישי. ובכל זאת, מה אתה ממליץ? אני אוהב מספר מצומצם מאוד של יינות: Tondonia, Ygay, Imperial, El Pison, Rioja Alta (אבל את ה 890 לא את ה904). אולי שכחתי עוד אחד או שניים. אני בטוח שיש עוד הרבה טובים שאינני מכיר. חפשו את היינות למעלה. הם כולם מראים סגנון ברור של עולם ישן. קלאסיות. איזון והרמוניה. האם זה לא מה שיש לחפש בקבוק יין?

מנסיוני למדתי שיינות ריוחה מתיישנים נהדר. הכוונה כמובן ליינות ה Gran Reserva. אלו שורדים כמעט הכל. גם בקבוקים שלא נשמרו עשרות שנים במרתפים חשוכים או במקררי יין – שרדו גם שרדו ונתנו הופעות מרגשות.

זכור לי פעם מקרה שמעורב בו טונדויה 68 שהמוכרת בחנות היתה כל כך בטוחה שהיין מקולקל שהיא נתנה לי אותו חינם במתנה. בבואנו לפתוח את היין, הפקק מרב רטיבות ועובש פשוט נפל והחליק פנימה. ואיך היה היין? הטונדוניה היה פשוט קסם. כמו לקבל נשיקה במצח ממלאכית קטנה שהגיע, נישקה ונעלמה חזרה לעולמה.

הנה רשמים של 3 יינות Rioja ועוד 3 מאיזור Ribera Del Duero:

Muga Prado Enea Gran Reserva 2004
צעיר, כל כך צעיר. כרגע הוא סגור.נוטה למודרני. חומת עץ מסתירה את הנוף ובין החורים שבה מציצים דובדבנים חמוצים וטבק. אבל הוא יהיה טוב. טוב מאוד. שאווייה שאווייה איתו. קשה לבקר אותו עכשיו. (עמוד הפייסבוק של היבואן)

Vina Tondonia 1994
תפתחו אותו שעתיים קודם. תנו לו זמן בכוס. לא תצטערו. איזה אף פאנקי חבל הזמן. תה ורדים מסריח עם זיתים ירוקים – יהיה התיאור הכי הגיוני שעולה לי באף. להסניף. ואז להסניף עוד. בפה מתקבל יין בוגר ומורכב אך עם חמיצות נהדרת ואין ספית שמלווה את הלגימה מתחילתה עד סופה. זהו יין הרמוני ומהנה. מלא פרי אדום ושזיפים. חבל מאוד שלא יהיה אפשר להשיג יותר את הבושם הזה בארץ יותר. (אתר היבואן)

Castillo Ygay Gran Reserva Especial 1978
זה כבר טירוף אורגזמתי אחד גדול. בשום טעימה עיוורת לא הייתי מנחש שהיין הזה הוא בן 37. אף מעושן עם גומי וזפת. מורכב ומסתורי בו זמני. הפה לא נורמלי. החמציות לופתת את החניכיים כמו אמסטף שלקחו לו את בובת הדובי. הוא לעיס. ג’וסי. מפוצץ חיות. כרמלי. לא נגמר. מסוג היינות שמשאירים אותך אילם.

Vega Sicilia Alion 2005
דוגמא קלאסית לייננות מודרנית. 14.5% אלכוהול. יין נקי מטעויות ומשקעים. מלוטש. איכות פרי יוצאת מן הכלל. ויכולת יישון טובה. שנה אחר שנה מצליח היקב לייצר את אותו היין כמעט. 14% אלכוהול. נקיון. איכות פרי. ויכולת יישון. את היין הזה מכינים כמו שמכינים ג’וני ווקר בלק לייבל. האם זה רע? נודה על האמת שלא. הוא טעים. וטוב. והוא נקי. ויש לו יכולת יישון. (אתר היבואן)

Ismael Arroyo Val sotillo Gran Reserva 1996 & 1995
2 הייננות הפגינו מבנה מרשים ועשייה קלאסית. בעוד שה96 פתח את המשחק בלחץ על כל המגרש ונתן 10 דקות ראשונות גדולות. ה95 לא נבהל, עבר את הבליץ הראשוני בשקט ואז… או אז… רבותיי מהפך. ה95 נפתח בכוס ופשוט ברח קדימה. 2 היינות נהדרים. יצרן נהדר. אולד סקול מארץ האולד סקול. שוב, החומציות האדומה הנהדרת. הסרחונות באף. הכל פה. אני כבר קצת חוזר על עצמי. עזבו, כבר אין לי כח לתאר את היינות האלו, אני הולך להצטייד בעוד כמה בקבוקים. (אתר היבואן)

Close